דיאטה: מדוע רוב הדיאטות נכשלות?

מחקרים מראים שרוב הדיאטות – סופן להיכשל. מסתבר שלאנשים קשה להתמיד בדיאטה לאורך זמן. האתגר, כנראה, הוא לא להשיל כמה קילוגרמים טובים – אלא לא להישבר ולהמשיך בדיאטה לאורך זמן. אז למה רוב האנשים מתקשים להחזיק מעמד בדיאטה?

הרבה דיאטות מיועדות לטווח קצר, לא ארוך
איפה שלא תביטו, מימין ומשמאל, תראו מודעות על דיאטות. דיאטה בהרצליה ודיאטה בחיפה, דיאטה באילת ודיאטה בנהרייה. הרבה מהדיאטות מבטיחות הרזייה מהירה באמצעות תכשיר זה או אחר ואנשים מתפתים ונסחפים אחרי ההבטחות הנוצצות. הבעיה היא שמדובר בדיאטות שהן גם יקרות (אותו "תכשיר פלא" בדרך כלל עולה כמה מאות שקלים לחודש) וגם קשה להחזיק בהן מעמד.

במקום לעשות שינויים קטנים בתפריט היומי לאט לאט, אנשים מעדיפים דיאטות כאסח, שגורמות להרזייה מהירה תוך זמן קצר. הבעיה היא שאחרי שבועיים הם פשוט נשברים וחוזרים להרגלים הישנים.

אנשים רואים בדיאטה מצב זמני בלבד
במקום לראות בדיאטה אורח חיים, הם רואים בה מצב זמני בלבד. חבוטה ובנאלית ככל שתישמע, הקלישאה הבאה באמת עובדת: "דיאטה היא אורח חיים". המסלול האיטי, המחושב, הוא זה שבאמת מוביל לתוצאות לאורך זמן.

הרבה דיאטות לא משלבות ספורט
למרבה ההפתעה, לא מעט דיאטות לא משלבות בכלל ספורט. אבל כדי לרזות ולשרוף קלוריות, חייבים לשלב פעילות אירובית: הליכות, ריצות, אופניים, ספינינג וכו'… בנוסף, מה הטעם לרזות ב-20 קילו, אם אתם עדיין נשארים מדולדלים ורופסים?

דיאטות עושות אתכם עייפים
הרבה דיאטות פופולאריות, דלות מידי בקלוריות ומקשות על התפקוד היומיומי. עם דיאטות כאלו, קשה מאוד לגייס את האנרגיות הנדרשות לפעילות גופנית.

אין מודעות להשפעתה של עייפות, שמעודדת רעב
מחקרים מראים, שאנשים שישנים פחות משש שעות בלילה, מפרישים הורמון מסוים שמעודד רעב, במיוחד למאכלים עשירים בסוכרים ובפחמימות. מה גם שהשינה מעודדת את רמות הקורטיזול, שמגביר את המתח בגופנו ומוביל לרעב.

אין מודעות להשפעת מתח על הרגלי האכילה
לעיתים אנו מרבים לאכול לאו דווקא בגלל שאנחנו רעבים, אלא בגלל שאנחנו בודדים, עצבניים, לחוצים. הבעיה היא פסיכולוגית, בראש.

השפעה חברתית
קשה לעשות דיאטה כשכולם מסביב טוחנים עוגות, באפלות, גלידות, בורקסים, פיצות והמבורגרים עתירי שומן. אנשים רבים לא מצליחים לרזות בגלל סיבה זו. הבית שלהם נקי מ"שטויות", אבל בעבודה כל המכרים מנשנשים ג'אנק ללא הפסקה. לפעמים הסביבה לא תומכת (ואפילו מנסה לסכל) במאמצי הדיאטה שלכם, עם הערות כמו "חיים רק פעם אחת" וכו'.

חוסר הבנה
אנשים רבים "קופצים" לתוך דיאטה כדי להיות רזים וחטובים. הם כופים על עצמם משמעת תזונה מוקפדת, אבל לא באמת טורחים להבין את ההיגיון שמעבר. מדוע לא בריא להעמיס על הגוף מאכלים שומניים ועתירי סוכר? אין להם מושג מה מאכלים אלו מעוללים לגוף שלהם.

קשה להיאבק במוצרי הצריכה המפתים מסביב
לא קל ללכת בין מדפי הסופר שעמוסים במאכלים עתירי סוכר. בכל מקום, מימין ומשמאל, קורצים אליכם פיתויים. גם כשאתם הולכים ברחוב, אתם צריכים להתמודד עם ניחוחות משכרים של המאפייה, להתעלם מהגלידרייה, הפיצרייה והדוכן של הקרפ הצרפתי.

***

מוגש בחסות FitPortal – פורטל הבריאות והכושר הישראלי

Written by GoArticle

Leave A Reply

דילוג לתוכן