גיר רובוטי או אוטומאטי – מה עדיף?

גיר רובוטי או אוטומאטי – מה עדיף?

עד לפני כ- 10 שנים הנהג הישראלי ידע כי ישנה חלוקה אחת בלבד בין סוגי הרכבים מבחינת תיבת התמסורת (הגיר) שלהם. היו אלו רכבים ידניים או אוטומטיים בלבד, ללא חלוקות נוספות. מאז ועד היום המון השתנה וכיום כבר מדברים לא רק במושגים של ידני ואוטומטי אלא גם טיפטרוניק, תיבה רציפה וכמובן, גיר רובוטי. זהו האחרון הוא גיר פופולארי ומבוקש ביותר, וכאן נלמד מה ההבדל בין בינו לבין תיבת הילוכים אוטומטית ונשים סוף למידע השגוי שמסתובב לו ברחבי הרשת.

הגיר האוטומאטי

לאורך שנים מרבית נהגי ישראל העדיפו רכבים בעלי גיר אוטומטי. תיבות הילוכים אוטומטיות מצריכות מינימום התעסקות של הנהג מבחינת העברת ההילוכים שכן הם "עוברים מעצמם" בהתאם למהירות בה נמצא הרכב. למעשה, לנהג אין כמעט שיקול דעת בהעברת ההילוכים בגיר מלבד היכולת שלו לבצע "זינוק" (הורדת הילוך ואז העלאה) כאשר לוחצים חזק על דוושת הגז. יכולת זו מתאפשרת הודות למנגנון שמזהה חוסר בחמצן בעת יניקת המנוע, דבר שמורה על הורדת הילוך לשם הגברת המהירות ומייד לאחר חדירת די חמצן למערכת, העלאה של ההילוך וכך הלאה.

הגיר הרובוטי

לפני מספר שנים פותח גיר שהוא חדש-ישן, ואנחנו מדברים על הגיר הרובוטי. גיר זה הינו חדש מבחינת הקונספט אך ישן מבחינת המנגנון. הכוונה היא לכך שמבחינה מכנית מדובר בגיר ידני אך מבחינה קונספטאולית, זהו חידוש ששומר על אוטומאטיות וחוסר התעסקות בהילוכים מצד הנהג. במילים פשוטות יותר, גיר רובוטי הוא גיר ידני לכל עניין ודבר אך ללא קלאץ' חיצוני כך שהנהג כלל אינו מעורב בהחלפת ההילוכים. מי שכן מעביר את ההילוכים ברכב זהו רובוט שמפריד בין גלגלי השיניים של הגיר ומחזיר אותם בחזרה בהתאם להילוך הנדרש. למעשה הרובוט מתפעל את הקלאץ' וזהו החידוש בתיבת הילוכים זו.

אז מה עדיף? גיר רובוטי או אוטומאטי?

לדעת רבים גיר רובוטי עדיף. זאת בשל היתרונות הרבים שהוא מציג, כגון חיסכון רב בדלק, פחות תקלות ואורך חיים ממושך. מעבר לזאת, משום שמדובר בגיר ידני בעל מנגנון פשוט, שיפוץ גירים שכאלו במקרה של תקלות הוא זול משמעותית מהתעסקות עם גירים אוטומאטיים. יש לציין כי ישנם רכבים שכוללים אפשרויות נוספות לשליטה על ההילוכים בסוג גיר זה כגון כפתור להורדה והעלאה של הילוך, מנגנון הורדת הילוכים באמצעות טפיחות על הבלם ועוד. מספר האפשרויות הרבה יותר גדול משום התקשורת של הרובוט עם מחשב הרכב והעברת הילוכים חכמה יותר.

Written by GoArticle

Leave A Reply

דילוג לתוכן