בריחת שתן אצל מבוגרים – איך למנוע זאת?

אחת התופעות שלא מרבים לעסוק בהן בגיל המבוגר היא בריחת שתן. בניגוד למה שמקובל לחשוב, מדובר על בעיה שתוקפת הן גברים והן נשים. בריחת שתן יכולה להיגרם בעקבות לא מעט בעיות בריאותיות אך חשוב לדעת כי ישנן גם תרופות שתופעות הלוואי שלהן כוללות בריחת שתן. בטקסט הקצר שלפניכם נדון באספקטים שונים של התופעה ובדרכי ההתמודדות איתה.

בריחת שתן, על מה מדובר?

ישנן פנים רבות לתופעה שמכונה בריחת שתן. התופעה באופן כללי מתוארת כהטלת שתן לא רצונית. עם זאת, החומרה שלה יכולה לנוע מבריחה של מספר טיפת בעת שיעול או צחוק ולהגיע עד אובדן שליטה מוחלט על הסוגרים. התופעה מתרחשת ביקר בגילאים המבוגרים יותר (65 ומעלה) והשכיחות שלה הולכת ועולה ככל שמתקדמים בגיל. הסיבה לכך נעוצה בריבוי התחלואות שיכולות להוביל לתופעה, בריבוי התרופות שנוטל האינדיבידואל וכן באופן כללי בהזדקנות מערכות הגוף השונות.

האם ניתן למנוע את התופעה?

באופן עקרוני לא ניתן למנוע באופן מוחלט את התופעה של בריחת שתן, אבל ניתן לנקוט בצעדים מסוימים על מנת לנסות ולהקל בתסמינים. כך למשל, במידה ואתם נוטלים או עתידים לצרוך תרופות באופן קבוע שתופעות הלוואי שלהן כוללות בריחת שתן, ייתכן ותוכלו להתייעץ עם הרופא המטפל ולדון בקשר למציאת תחליף. תרופות שונות שיכולות לגרום לבריחת שתן הם משתנים מסוגים שונים, תרופות פסיכיאטריות נגד חרדה, דיכאון וכן סוגים שונים של כדורי שינה. במידה והתגלה כי התרופות הובילו לבעיה, ניתן לשקול את הפסקתן או החלפתן.

מוצרי ספיגה למבוגרים

ככל שמדברים יותר על התופעה וככל שהמודעות אליה גוברת, כך משתכלל התחום של מוצרי הספיגה עבור הגיל השלישי. אם בעבר מקובל היה לייצר דגמים מוגדלים של חיתולים, הרי שהיום התחום השתכלל לאין שיעור. מוצרי הספיגה המודרניים הם מוצרים דיסקרטיים מאוד. משמעות הדבר היא שניתן להשתמש בהם מבלי שאיש יוכל לנחש שהלובש אום סובל מן התופעה. בין היתר מדובר על תחתונים סופגים, פדים סופגים ועוד. המוצרים המודרניים מותאמים אנטומית לנשים ולגברים בנפרד וכן מגיעים במידות שונות.

גורמים שונים שיכולים להוביל לתופעה

קצרה היריעה מלהכיל את כל הגורמים האפשריים שיכולים להוביל לתופעה של בריחת שתן. עם זאת, נמנה כמה מהם כעת. אחת הסיבות שמובילות לבריחת שתן בגברים היא הגדלה של בלוטת הערמונית. הערמונית גדלה באופן טבעי ככל שמזדקנים ואין הדבר בהכרח מעיד על תחילתו של תהליך תופס מקו. עם זאת, ככל שהערמונית גדלה, היא יכולה להפעיל לחץ על שלפוחית השתן ולגרום לשתן להיות תכוף, דחוף ולעתים להגיע לדליפה של ממש. מלבד זאת ישנן סיבות נוירולוגיות שונות, היחלשות של השרירים שעוטפים את שלפוחית השתן, פציעה בעמוד השדרה, צניחת רחם והיחלשות שרירי האגן בנשים אף הן בעיות שיכולות להוביל להופעת בריחת שתן.

 

Written by נמרוד

Leave A Reply

דילוג לתוכן