בלוקים: שער למתחיל

עושה רושם כי בלוק הוא בסך הכל חתיכת חומר בנייה אשר משמשת להקמת המבנה, חיזוקו וגימורו. אך הוא נושא בחובו הרבה יותר מכך.

בלוק הוא למעשה חומר בנייה שנעשה בו שימוש תדיר בכל הקמה של מבנה. במבנים מסוימים הוא אף משמש המרכיב המרכזי לצרכי בנייה, והוא זה שמחזק ומייצב את המבנה במקרים רבים, ללא חומרי בנייה אחרים כמו קורות פלדה ובטון. גם אם נדמה שמדובר בחומר פשוט, עד מהרה מתגלה כי אין הדבר כך כלל וכלל. בשוק הבנייה קיימים סוגים רבים של בלוקים, כאשר לכל בלוק תכונות ואיכויות משלו.

כל סוג בלוק שבוחרים לעשות בו שימוש בבנייה, הוא בעל תכונה אחת שיש לה מטרה מוגדרת. במקרים רבים משלב בתוכו הבלוק מספר תכונות, אשר מאפשרות השגה של כמה מטרות בבנייה. למשל: בלוק שמאפשר גם בידוד תרמי וגם בידוד אקוסטי מצוין. הבלוק יכול להיות מורכב מחומרים שונים, כאשר הבלוק המוכר לרובנו והנפוץ הוא בלוק בטון רגיל.

אף על פי שישנם בלוקים אחרים שאיכויות הבידוד שלהם מפני חום, קור ורעש הן גבוהות יותר, גם בלוק בטון ניחן במקרים רבים ביכולת חלקית לבודד רעש ולבודד מפני פגעי אקלים. במקרה שבו מבנה עשוי מבטון, לא יסתפקו רק בכיסוי וחיפוי של הבלוק על מנת ליצור למבנה גימור סופי, אלא יכסו את הבלוקים בשכבות בידוד שונות על מנת ליצור אפקט מושלם של בידוד תרמי ואקוסטי.

במידה והמבנה הולך להיות ממוקם מראש באזורי אקלים קיצוניים (איזור מדברי למשל) או אזורי אקלים רגילים שבהם יש הבדל משמעותי בין תקופות קרות לתקופות חמות, שימוש ובנייה באמצעות בלוק מבודד היא חיונית. המטרה המרכזית היא לאפשר לדרי המבנה לסבול כמה שפחות מפגעי האקלים ולהרגיש כי המבנה מגן עליהם באותה מידה גם מפני חום וגם מפני קור.

במידה ומדובר במבנה שמוקם באזורים סואנים ורועשים (למשל, כביש בין עירוני או אוטוסטראדה) קיימת חשיבות להקמת המבנה באמצעות בלוק שיבודד אותו אקוסטית. הדבר ימנע מדרי המבנה לסבול מכמויות הרעש האדירות שקיימות בסביבה שלהם. כמו כן, הדבר יפחית את הנזק הבריאותי שעשוי להיגרם עקב הרעש הארוך והממושך שעמו הם נאלצים להתמודד על בסיס קבוע.

ככל שעובר הזמן, מתבצע גם מחקר על חומרי בנייה שונים, במטרה לפתח אותם ולחזק את איכותם ואת יעילותם. גם על הבלוק מתבצעים מחקרים כאלה, אשר מטרתם היא ליצור אחד כזה שיהיה כמה שיותר עמיד ואיכותי לצרכי בנייה. בלוקים של היום הם לא מה שהיה פעם ולכן ניתן למצוא בשוק מגוון רחב של סוגי בלוקים לבנייה, כאשר לכל אחד מהם תכונות משלו כגון: בלוק קל, בלוק לבן וכן הלאה.

Written by נמרוד

Leave A Reply

דילוג לתוכן